Leto

– Vďaka svojej polohe je Javorina ideálnym východiskom pre túry do málo navštevovaných a pokojných severných tatranských dolín.

– Najznámejšou túrou je trasa Javorina (1000 m n. m.) – Kopské sedlo (1749 m n. m.) a naspäť do Javoriny, alebo pokračovať na Chatu pri Zelenom plese, prípadne na Chatu Plesnivec.

– Náročnejšia trasa je z Javoriny do Sedielka (2376 m n. m.) – Téryho chata – Starý Smokovec.

– Javorina (časť Lysá Poľana) ideálnym východiskom do najdlhšej tatranskej doliny – Bielovodskej doliny. Najznámejšie sú prechody cez sedlá Prielom (2290 m n. m.) do Veľkej Studenej doliny a Poľský hrebeň (2200 m n. m.) do Velickej doliny.

– Okrem podnikania túr je možné navštíviť tatranské obce (Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské Pleso), alebo vybrať sa do najbližšieho poľského mesta Zakopane, prípadne na nákupy do Noweho Targu.

– Ďalšou možnosťou príjemne stráveného voľného času je návšteva Aquacity s Poprade, termálneho kúpaliska vo Vrbove alebo v Tatranskej Bukowine.

Zima

– V okolí sa nachádza veľa lyžiarskych stredísk, ktoré sú lákadlom v zimných mesiacoch. V blízkosti Javoriny je Ski TaJa s jedným veľkým vlekom (500 m) a dvomi menšími najmä pre deti. Ostatné strediská: Jurgow (cca 7 km), Ždiar Strednica (10 km), Strachan Ski Centrum, Bachledová dolina – Skibachledova, Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso – Lomnické sedlo, Starý Smokovec – Jakubkova lúka, Snow Park Štrbské pleso a iné.